Naleśniki to ponadczasowy przysmak, serwowany w polskich domach od pokoleń. Pyszny i prosty w przygotowaniu, doskonały zarówno w słodkiej, jak i wytrawnej odsłonie, świetnie sprawdzający się na różne posiłki – a przy tym łatwy w dopasowaniu do różnych restrykcji żywieniowych. Szukasz sprawdzonego przepisu na naleśniki? Koniecznie przeczytaj ten artykuł! Zdradzamy sekret idealnego ciasta na naleśniki i podpowiadamy, jak je robić krok po kroku – tak, aby zawsze wychodziły i smakowały obłędnie!
- Przepis na naleśniki
- Jak zrobić ciasto na naleśniki krok po kroku?
- Jak zrobić naleśniki? Praktyczne wskazówki
- Naleśniki na słono
- Naleśniki na słodko
Jak zrobić szybkie i proste naleśniki?
Zanim podpowiemy, jak zrobić szybkie i proste naleśniki na różne sposoby, na wstępie kilka ciekawostek na ich temat. Choć bowiem potrawa ta zdaje się być obecna w kulinarnej historii naszego kraju praktycznie od zawsze, okazuje się, że najprawdopodobniej znano ją… już w czasach starożytnych!
Czy wiesz, że… wciąż zagadką pozostaje to, skąd tak naprawdę pochodzą naleśniki. Wiele wskazuje na to, że ich korzeni szukać należy na południu Europy – w starożytnym Rzymie lub Grecji.
Pierwsze wzmianki na temat naleśników datowane są już na IV w. p. n.e. Obecnie, mączne placki z patelni zajmują od dekad stałe miejsce w wielu kuchniach świata – zajadają się nimi Włosi, Francuzi, Brytyjczycy czy Chińczycy. Trudno się jednak temu dziwić! Cienkie, delikatne i elastyczne ciasto naleśnikowe to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Zwłaszcza, gdy zaserwowana zostaje z ulubionym słodkim nadzieniem lub wytrawnym farszem!
Przepis na naleśniki
Naleśniki to pyszna, szybka i łatwa w przygotowaniu potrawa. Można je jeść i na słodko, i na słono – w ramach ciepłego lub zaserwowanego na zimno dania na różne posiłki w ciągu dnia: śniadanie, lunch, obiad i kolację czy jako przekąskę. Bez trudu można zabierać je ze sobą do pracy, szkoły czy na uczelnię – odpowiednio przygotowane, będą odżywczym i dodającym energii posiłkiem, który z łatwością zapakujemy do lunchboxa i zjemy poza domem.
Czy wiesz, że naleśniki doczekały się swojego święta? Dzień Naleśnika wywodzi się z Francji i międzynarodowo obchodzony jest 2 lutego.
Choć poziom skomplikowania potrawy nie jest nadzwyczaj trudny, jej przygotowanie może niekiedy może sprawiać kłopoty. Jak zrobić naleśniki, by zawsze wychodziły pyszne, a ich przygotowanie nie zajmowało wiele czasu?
Jak zrobić ciasto na naleśniki krok po kroku?
Nawet najpyszniejszy farsz czy ulubione słodkie nadzienie zdadzą się na nic, jeśli ciasto na naleśniki po prostu się nie uda. Dobry przepis to podstawa – jak to jednak zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach! Niemniej ważne dla uzyskania odpowiedniej jego konsystencji jest bowiem także i to, jakich konkretnie składników użyjemy, w jaki sposób złączymy je w całość i na czym będziemy smażyć nasze naleśniki. Pozwoli to uniknąć najczęstszych problemów – zbyt „gumiastego” lub rozpadającego się ciasta, grudek oraz przywierania naleśników do patelni.
Naleśniki doskonale obrazują słynne hasło „coś z niczego”. Niezbędne produkty do ich przyrządzenia znajdziemy bowiem praktycznie w każdej kuchni. Poniżej podajemy przepis na idealne naleśniki zgodne z tradycyjną recepturą!
Podstawowy przepis na ciasto na naleśniki
Czas przygotowania: ok. 10 minut
Czas smażenia: ok. 20 minut
Liczba porcji: ok. 15 naleśników (średnica patelni: 24 cm)
Składniki:
- mąka pszenna – 3 szklanki
- jajka – 4 sztuki
- mleko – 2 szklanki
- woda – 2 szklanki
- sól – szczypta
- olej do smażenia
Jak zrobić naleśniki:
- Przesyp do większej misy mąkę i sól. Wymieszaj dokładnie suche produkty.
- Wbij jajka, a następnie dodaj wodę i mleko.
- Miksuj całość przez około minutę na wysokich obrotach, a następnie na niższych – do połączenia się składników.
- Przygotuj patelnię – ustaw średnią moc i zaczekaj, aż jej powierzchnia równomiernie się rozgrzeje.
- Rozsmaruj na patelni niewielką ilość oleju.
- Odmierz porcję ciasta na naleśniki przy pomocy chochli.
- Rozprowadź cienką masę równomiernie na patelni – trzymając ją w ręku, zataczaj dłonią obszerne koła, poruszając tak, aby ciasto przykryło jej całą powierzchnię.
- Smaż naleśnik ok. 40 sekund na jednej stronie do zarumienienia. Po upływie tego czasu, odwróć przy pomocy łopatki placek na drugą stronę – i tak aż do wyczerpania całej masy.
Co dodajemy do naleśników?
- Sekretnym składnikiem idealnych naleśników jest… woda gazowana. To właśnie ona odpowiednio napowietrza ciasto, dzięki czemu jest ono wyjątkowo miękkie i delikatne.
- Do ciasta na naleśniki najlepiej sprawdzą mąki niskiego typu – nie obciążają one zanadto jego konsystencji i sprawiają, że placuszki wychodzą lekkie i puszyste. Jeśli nie wykluczasz z diety glutenu, postaw na typ 400, 450 lub 500.
- Przygotowujesz naleśniki w ramach przekąski na specjalną okazję – urodziny dziecka, imprezę towarzyską lub inną szczególną okoliczność? Dodaj placuszkom kolorów – możesz to zrobić z pomocą klasycznych barwników spożywczych lub ich naturalnych odpowiedników, np. szpinaku.,
Jak zrobić naleśniki? Praktyczne wskazówki
- Przed przystąpieniem do łączenia sypkich i płynnych składników, polecamy przesiać mąkę przez sito – pozwoli to zniwelować ryzyko powstania grudek.
- Jeśli chcesz, aby naleśniki były jeszcze bardziej puszyste i rozpływające się w ustach, rozdziel jajka: żółtka dodaj bezpośrednio do masy, a białka ubij w osobnej misie na sztywno, łącząc je delikatnie z ciastem dopiero na sam koniec przygotowania ciasta naleśnikowego.
- Po zmiksowaniu wszystkich składników, pozwól ciastu nieco „odpocząć” – włóż je na ok. 30 minut do lodówki, a uzyska ono jeszcze bardziej aksamitną konsystencję!
- Smaż naleśniki na patelni z powłoką teflonową lub inną, zapobiegającą przywieraniu. Sięgając po nią, możesz zrezygnować z natłuszczania jej powierzchni.
- Usmażone naleśniki zabezpiecz przed wysychaniem, przykrywając specjalną pokrywką, bawełnianą, czystą ściereczką, folią aluminiową lub spożywczą.
- Jeśli chcesz wypełnić naleśniki cięższym nadzieniem (np. treściwym farszem mięsnym), wylej na patelnię nieco więcej masy – pozwoli Ci to uniknąć ryzyka ich przerwania.
- Tradycyjny przepis na naleśniki można modyfikować, dopasowując go do indywidualnych preferencji czy wymogów żywieniowych. Przykładowo, jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, mąkę pszenną możesz zastąpić ryżową, gryczaną lub kukurydzianą, jeśli na bezmlecznej i bez nabiału – mleko krowie i przetwory mleczne produktami roślinnymi.
- Zarówno składniki z tradycyjnego przepisu na naleśniki, jak i ich zamienniki, znajdziesz obecnie bez większego trudu w wielu popularnych dyskontach. Bardzo często są one objęte różnymi promocjami lub specjalnymi ofertami, co pozwala na zaoszczędzenie gotówki na zakupach. Aby ich nie przegapić, warto zaglądać do ulotek regularnie. Można to robić wygodnie online – w sieci dostępna jest np. gazetka Biedronka czy gazetka Kaufland.
Przepisy na naleśniki
Naleśniki mogą z powodzeniem zaspokoić różne kulinarne gusta i oczekiwania – w tym nawet najbardziej wymagających smakoszy. Można je przyrządzać na wiele różnych sposobów, bazując na tradycyjnych recepturach, jak i nowoczesnych przepisach: inspirowanych kuchniami świata czy nietuzinkowymi połączeniami smaków.
Wszechstronność przyrządzania naleśników sprawia, że bez trudu można je też zaadaptować do każdego typu kuchni, preferencji smakowych czy określonych restrykcji żywieniowych – diety odchudzającej, bezmlecznej, bezglutenowej, wegetariańskiej, wegańskiej, low carb czy ketogenicznej.
Naleśniki na słono
Naleśniki na słono to świetna opcja na każdy posiłek: pożywny obiad, smakowitą kolację, ale też wytrawne śniadanie. Rulony nadziewane wytrawnym farszem znakomicie sprawdzą się też jako przekąska na różne imprezy – zarówno serwowane w całości, jak i w formie mniejszych koreczków. Poniżej nasze trzy ulubione przepisy na naleśniki na słono!
Naleśniki ze szpinakiem
SKŁADNIKI – na porcję (2 sztuki)
- 80 g świeżego szpinaku baby
- Łyżka śmietanki kremówki 30%
- Łyżeczka masła klarowanego
- 1 ząbek czosnku
- Łyżeczka soku z cytryny
- Pieprz, sól do smaku
Przygotowanie:
Ciasto na naleśniki przygotować według tradycyjnego przepisu. Na oddzielnej patelni przygotować farsz: rozpuścić masło klarowane, a następnie delikatnie podsmażyć na średniej mocy posiekany czosnek i szpinak. Po ok. 5 minutach dodać śmietankę kremówkę i przyprawy. Całość zamieszać. Gotową masą przełożyć naleśniki.
Naleśniki z serem
SKŁADNIKI – na porcję (2 sztuki)
- 100 g sera białego półtłustego
- 100 g ziemniaków
- 1 łyżeczka masła
- ¼ cebuli
- sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ciasto na naleśniki przygotować według tradycyjnego przepisu. W osobnej misce przygotować farsz: uprzednio ugotowane ziemniaki rozgnieść praską i przełożyć do miski. Przez praskę przecisnąć twaróg i połączyć z warzywami. Cebulkę posiekać i zeszklić na maśle, a następnie dodać do serowo-ziemniaczanej masy. Całość doprawić przyprawami i dokładnie wymieszać. Farszem wypełnić naleśniki, a następnie delikatnie zgrillować je na patelni.
Naleśniki z łososiem
SKŁADNIKI – na porcję (2 sztuki)
- 75 g wędzonego łososia
- 3 większe, suszone pomidory w zalewie z oliwy
- 35 g serka śmietankowego naturalnego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- rukola
- sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ciasto na naleśniki przygotować według tradycyjnego przepisu. Na usmażonych naleśnikach rozsmarować serek, a następnie ułożyć kawałki łososia. Pomidorki posiekać i rozłożyć je równomiernie na całości. Dodać rukolę i przyprawić do smaku. Naleśniki złożyć na pół i zgrillować na suchej patelni.
Wskazówka: łosoś to produkt oferowany w wyższej cenie, jednak często dostępny w promocji w różnych sklepach. Sprawdź, czy gazetka Lidl lub ulotka z innego dyskontu przewiduje na niego w najbliższym czasie dodatkowe zniżki.
Naleśniki na słodko
Naleśniki na słodko to idealna opcja na popołudniowy deser, jak i pyszne rozpoczęcie udanego dnia. Podawać je można z wieloma różnymi dodatkami – owocowym nadzieniem, słodkim białym serem, dżemem czy rozpływającym się w ustach kremem czekoladowym. Pewne jest jedno – danie ma potencjał i z pewnością podbije serce niejednego smakosza słodkości. I młodszego, i starszego! Szukasz kulinarnych inspiracji? Oto kilka sprawdzonych połączeń!
- Naleśniki + krem mascarpone + truskawki + cukier waniliowy
- Naleśniki + masło orzechowe + dżem + wybrane owoce
- Naleśniki + twarożek waniliowy + polewa czekoladowa
- Naleśniki + mus z jabłek + cynamon + rodzynki
Naleśniki to powszechnie znana i uwielbiana przez wiele osób potrawa, silnie zakorzeniona w tradycji polskiej kuchni. Trudno się dziwić – doskonale smakują w wielu odsłonach, przez co chętnie jedzą je dorośli i dzieci. Zachęcamy do eksperymentowana z różnymi wariantami naleśników i nadzieniami – w smakowych kombinacjach ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!